Co potrafi 9 miesięczne dziecko?

9_miesiecy-6x4
Czy wiesz co potrafi 9 miesięczne dziecko?

Dziewięciomiesięczny maluch staje się coraz bardziej urodziwy. Jego waga może przekraczać 9,2 kg, wzrost zaś sięga około 72 cm. Większość dzieci a przy tym nie tylko przynajmniej kilka zębów, ale także dość gęstą czuprynę, choć w tym okresie nie zaleca się jeszcze zaplatania córeczce warkoczyków lub czesania jej w dwie kitki. Owszem, maluch wygląda wówczas uroczo, nie można jednak zapominać o tym, że wcale nie czuje się komfortowo, a przecież mówimy o miesiącu, w którym jego aktywność wzrasta.

Aktywność ruchowa maluchów może się dość istotnie różnić, jeśli więc dostrzegamy, że syn lub córka nie wykazuje zainteresowania raczkowaniem, a dziecko sąsiadów z entuzjazmem pełza po całym domu, nie wpadajmy w panikę i nie starajmy się przekonać dziecka do tego rodzaju aktywności. Tu każdy młody człowiek reaguje indywidualnie, dość powszechne są zaś przypadki, w których dziecko nie przechodzi przez etap raczkowania i od razu podejmuje próby stawania na dwóch nogach. Przygotujmy się zresztą na to, co potrafi 9 miesięczne dziecko – będzie podejmowało wiele prób podciągania się i przemieszczania się na dwóch nogach. Najprawdopodobniej będą to próby nieudane, możemy już jednak pomagać mu w tego rodzaju ćwiczeniach. Dziecko staje przed nie lada wyzwaniem – całkiem nieźle czuje się już w pozycji siedzącej, musi jednak opanować technikę zginania kolan, jeśli więc wykazuje zainteresowanie przemieszczaniem się, warto sprawić mu stabilną i bezpieczną zabawkę na czterech kółkach, która będzie dawała mu oparcie podczas kolejnych prób.

Jeśli dziecko do tej pory stroniło od głośnych zabaw, należy przygotować się na to, że też się to zmieni. Czasami zdziwisz się co potrafi 9 miesięczne dziecko. Dziewiąty miesiąc jego życia to czas, w którym jego ręce stają się niezwykle sprawne, jeśli więc dwa przedmioty wydają głośny dźwięk uderzając o siebie, można mieć pewność, że wprowadzi to malucha w zachwyt. To również okres, w którym rodzic może coraz lepiej bawić się z maluchem, dziecko powtarza bowiem jego ruchy mając przy tym ogromną satysfakcję. Nawet nie zdajemy sobie przy tym sprawy z tego, jak fascynującym zadaniem jest wysypywanie klocków z wiaderka i wychlapywanie wody z wanny.

Rozwój dziecka w 9 miesiącu

Maluch nie słyszy jeszcze najlepiej i ma trudności ze zlokalizowaniem dźwięków, których źródło jest dla niego niewidoczne. Podejmuje jednak próby naśladowania naszego głosu, a choć zazwyczaj nie mamy pojęcia, co właściwie chce nam powiedzieć, raz na jakiś czas używane przez dziecko zbitki głosek ułożą się w ciąg przypominający znane nam słowa. Maluch zaczyna zresztą nazywać określone przedmioty w ten sam sposób, choć zazwyczaj odwzorowywanie nazw używanych przez rodziców przychodzi mu z trudem. Od tego momentu warto zatem kłaść duży nacisk na rozmowę z maluchem, pomożemy mu bowiem w ten sposób opanować trudną sztukę komunikowania się z otoczeniem. W tym momencie można zresztą podejmować pierwsze próby uświadamiania dziecku, że nie wszystkie jego zachowania są pożądane, sztuka mówienia „nie” nie jest bowiem możliwa do opanowania natychmiast.

Ten artykuł znaleziono w Google podając słowa:

  • 5 miesiczne dziecko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


osiem − osiem =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>