Co potrafi dziecko w 8 miesiącu?

8_miesiecy-6x4
Zastanawiałaś się co potrafi dziecko w 8 miesiącu?

Ósmy miesiąc życia oznacza nowy etap w rozwoju małego dziecka. W okresie tym maluch zdobywa nowe umiejętności, zmiany w jego życiu nie są już jednak tak spektakularne, jak miało to miejsce do tej pory. Owszem, rodzice nadal obserwują jego przyspieszony wzrost i przybieranie na wadze, również tu następuje jednak uspokojenie. Maluchy mają zazwyczaj około ośmiu-dziewięciu kilogramów i około siedemdziesięciu centymetrów wzrostu, istotną cechą ich wyglądu są przy tym kolejne zęby, pojawiają się bowiem zarówno zęby dolne, jak i górne.
Ósmy miesiąc życia dziecka to również okres, w którym chłopiec lub dziewczynka zaczyna poznawać świat.

Oczywiście, nie ma tu reguły i trudno jest odpowiedzieć na pytanie o to, jak będzie się zachowywać, warto jednak zwrócić uwagę na to, że to właśnie w tym okresie życia dziecko nie tylko zaczyna raczkować, ale również doskonali tę umiejętność. Co więcej, korzystając z pomocy mebli dziecko zaczyna wyciągać się do pozycji stojącej, gdy zaś zapewniamy mu niezbędną w takich momentach stabilizację (na przykład trzymając pod pachami), wyciąga nogi i próbuje dosięgnąć nimi podłoża. Rodzice zazwyczaj nie ukrywają w takich sytuacjach dumy z malucha, muszą jednak pamiętać, ze ten szczególny moment  wymaga od nich sporej uwagi. Dziecko jest nadspodziewanie mobilne, nie posiada jednak jeszcze instynktu samozachowawczego, to właśnie do obowiązków osoby dorosłej zalicza się więc usuwanie z jego drogi wszelkich przeszkód, które mogłyby stanowić zagrożenie. Nie warto jednak podchodzić zbyt emocjonalnie do kolejnych upadków i głośnego płaczu dziecka. Naturalnie, momenty takie są dość przejmujące, to jednak nieodłączna cecha dzieciństwa. Bez nieprzyjemnych doświadczeń z tego okresu chłopiec lub dziewczynka nigdy nie ruszy w świat.

Rozwój dziecka w 8 miesiącu życia

Ósmy miesiąc życia malucha to także czas, w którym dziecko wykazuje coraz więcej emocji. Mija okres, w którym trudno było zdefiniować jego nastrój, teraz wiec stosunkowo łatwo można odpowiedzieć na pytanie co potrafi dziecko w 8 miesiącu, czy maluch jest zadowolony, czy tez nie. Dziecko klaszcze w rączki, gdy coś je silnie pobudza, uśmiecha się na widok znanych sobie domowników i macha rączką na pożegnanie. Ciągle jeszcze koncentruje się przede wszystkim na naśladowaniu nastrojów panujących w jego otoczeniu, zaczyna jednak nabierać pewnych cech indywidualnych. Głośniejsze stają się również jego zabawy. W tym okresie maluch znakomicie radzi już sobie z chwytaniem zabawek, a nic nie sprawia mu większej radości niż uderzanie nimi po podłodze. Im zresztą zabawka jest głośniejsza, tym lepiej. A to jeszcze nie wszystko co potrafi dziecko w 8 miesiącu.

Dziecko zaczyna również dokonywać podziału osób znajdujących się w jego otoczeniu, zdaje sobie zatem sprawę z tego, że znajdują się w nim zarówno domownicy, jak i mniej znani ludzie. Do niedawna podchodziło do wszystkich z życzliwością, teraz zaś może okazywać pewne oznaki nieśmiałości zwłaszcza, jeśli rodziców nie ma w pobliżu. Tu naturalne, każdy maluch sam musi bowiem odkryć, że zniknięcie rodziców z zasięgu wzroku nie oznacza, że mama i tata go zostawili.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− cztery = dwa

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>