Co potrafi roczne dziecko?

12_miesiecy-6x4
Rozwój fizyczny rocznego dziecka – co potrafi roczne dziecko

Roczne dziecko ma już około 75 cm wzrostu i waży w okolicach 10 kg. Na jego głowie zazwyczaj obecne są gęste włosy, a silne zęby służą do gryzienia nie tylko pokarmów, ale również niektórych zabawek, a czasem również starszej siostry. Rodzina z dumą obserwuje jego pierwsze kroki i jasnym staje się to, że maluch zamyka pierwszy okres swojego życia. A co jeszcze potrafi roczne dziecko?

Sam okres, w którym dziecko stawia swoje pierwsze kroki różni się w zależności od wagi i wzrostu malucha, a także jego indywidualnych preferencji. Należy jednak liczyć się z tym, że nawet jeśli maluch porusza się już pewnie na dwóch nogach, raz na jakiś czas przybierze pozycję siedzącą, a tam, gdzie chce, dotrze raczkując lub pełzając. Nie warto zamartwiać się z tego powodu, nawyk ten powinien bowiem ustąpić w ciągu kilku najbliższych miesięcy.
Nie tylko chodzenie potwierdza jednak, że dziecko dorasta. Roczne dziecko potrafi również doskonale chwytać i przenosić zabawki z jednego miejsca w inne, choć nadal rozsypywanie ich po pokoju wychodzi mu znacznie lepiej niż wkładanie ich do pudełka. Gdy chce dosięgnąć rzeczy, która znajduje się jeszcze poza jego zasięgiem, precyzyjnie wskazuje nam ją palcem, podczas zabawy nie stroni zaś od wyzwań układając pierwsze puzzle i tworząc budowle z klocków. Podejmuje też pierwsze próby samodzielnego jedzenia. Często sprawiają mu one znacznie więcej radości niż rodzicom, posiłek ląduje bowiem w różnych miejscach i niekoniecznie trafia do żołądka, dziecko domaga się jednak traktowania tak, jak starsze osoby znajdujące się w jego otoczeniu.

Rozwój rocznego dziecka

Niektórzy rodzice martwią się, że roczne dziecko nie poznaje tak szybko nowych słów, jak miało to miejsce jeszcze kilka miesięcy wcześniej. Jednak rozwój mowy towarzyszy dziecko przez cały czas. Nie jest to zatem powód do najmniejszego nawet niepokoju. Maluch nie traci nabytych wcześniej umiejętności, ma jednak teraz ciekawsze rzeczy na głowie. Absorbuje go między innymi nauka chodzenia i to właśnie ona sprawia, że mówienie jest spychane na dalszy plan. Nadal warto jednak ćwiczyć tę trudną sztukę. Rozmowa z dzieckiem jest coraz bardziej dwukierunkowa, a maluch sam do niej dąży. Warto zatem poznawać z nim nowe słowa i zwroty, uczyć go nazw części ciała i czytać mu książki zwłaszcza, jeśli opowiadają one o zwierzętach, samochodach i codziennych czynnościach.

Roczne dziecko jest coraz bardziej świadome tego, że otaczający je świat bywa zróżnicowany. Na ogół nie boi się wyzwań i jest nad wyraz ambitne i uparte, zdarza się jednak, że miewa napady lęku, który zaskakuje nawet jego rodziców. W takich momentach ważne jest przede wszystkim to, aby nie utwierdzać go w przekonaniu, że ma jakiekolwiek powody do obaw, ale przekonywać malucha, że wszystko jest pod kontrolą, a mama i tata zapewniają mu bezpieczeństwo. Dwunasty miesiąc życia to również czas, w którym dziecko zaczyna odczuwać potrzebę decydowania o sobie, warto więc czasem pójść na kompromis i pozwolić mu wybrać kolor butów lub czapki przed wyjściem na dwór.

Ten artykuł znaleziono w Google podając słowa:

  • roczne dziecko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− dwa = dwa

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>