Dziecko w 11 miesiącu życia

11_miesiecy-6x4
Co potrafi dziecko w 11 miesiącu życia?

Jedenasty miesiąc życia dziecka to czas, w którym ostatecznie przestaje być ono nieporadnym  niemowlęciem stając się pełnoprawnym członkiem rodziny. Spuszczenie go z oczu nie jest nadal najlepszym rozwiązaniem, jeśli jednak będziemy obserwować malucha zostawiając mu jednocześnie nieco swobody, z pewnością dostrzeżemy, że czuje się on dość pewnie w świecie, który go otacza. Dziecko w 11 miesiącu życia potrafi samo się bawić i organizować sobie czas, a choć na ogół śmieje się i gaworzy, często możemy również zauważyć, że poświęca się określonym czynnościom bez reszty ukazując nam skupiony i nieco zamyślony wyraz twarzy.

Jedenasty miesiąc rozwoju dziecka to również czas, w którym większość rodziców wstrzymuje oddech, wiadomo bowiem, że lada moment maluch wykona swój pierwszy krok. Może to nastąpić już teraz, może jednak okazać się również, że przyjdzie nam czekać dwa lub trzy miesiące zanim maluch zacznie poruszać się samodzielnie. Warto ćwiczyć z dzieckiem jak najwięcej zwłaszcza, jeśli samo się tego domaga, niewskazane jest jednak ani popędzanie go, ani wywieranie na nim presji w jakikolwiek inny sposób. Gdy maluch będzie gotowy na swój pierwszy krok, z pewnością sam go wykona.

Rozwój dziecka w 11 miesiącu życia

Nie tylko próby przemieszczania się na dwóch nogach sugerują nam, że mija czas niemowlęcej nieporadności. Jedenastomiesięczne dziecko to również osoba, która coraz więcej mówi i rozumie. Rozwój 11 miesięcznego dziecka jest imponujący! Maluch stara się powtarzać wypowiadane przez nas słowa nadając im intonację zbliżoną do tej, którą sam słyszy, jeśli więc ma niewiele starsze rodzeństwo, dziecko może skarżyć się, że braciszek lub siostrzyczka je przedrzeźnia. To również czas, w którym określone wyrazy zaczynają być przez dziecko używane świadomie. Określenia „mama”, „tata” lub imię starszej siostry mają swoje znaczenie i nie ma przypadku w tym, że maluch kieruje do nas właśnie te, a nie inne słowa. Okazuje się zresztą, że dziecko w 11 miesiącu życia również coraz więcej rozumie, jeśli więc wydamy mu proste polecenie, możemy liczyć na to, że zostanie ono wykonane. Albo i nie, coraz bardziej świadomy własnej indywidualności maluch lubi bowiem postępować nieco inaczej niż moglibyśmy tego oczekiwać.

11 miesiąc życia dziecka – rozwój psychiczny

Sygnałem świadczącym o tym, że dziecko w 11 miesiącu życia jest bardziej rozwinięte są również jego zmienne nastroje. Pogodny zazwyczaj maluch często złości się i irytuje zwłaszcza, gdy nie zachowujemy się tak, jak tego oczekuje. Nie podoba mu się, że zamykamy mu barierki umożliwiające dostanie się na schody, nie chcemy się z nim bawić i kładziemy go spać, irytuje go jednak również to, że zabawka nie zachowuje się zgodnie z jego oczekiwaniami. Dziecko rozumie już znaczenie słowa „nie”, raz na jakiś czas sprawdza jednak, jak duża jest nasza tolerancja. Może więc robić nam na złość po to, aby przetestować, na ile cierpliwi się okażemy. Nie obrażajmy się na malucha w takich sytuacjach! Bądźmy konsekwentni wówczas, gdy w grę wchodzą zasady, których nie wolno łamać, pozostawmy mu jednak nieco swobody wówczas, gdy wiemy, że maluch może zadecydować o sobie i nic złego mu się nie stanie.

Ten artykuł znaleziono w Google podając słowa:

  • yhs-002

One thought on “Dziecko w 11 miesiącu życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


dwa + = sześć

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>