Co potrafi dziecko w 10 miesiącu?

10_miesiecy-6x4
To niesamowite co potrafi dziecko w 10 miesiącu

Dziesiąty miesiąc życia dziecka to ostatni moment na to, aby pogodzić się z tym, że kochany urwis nie jest już słodkim i spokojnym dzieckiem grzecznie śpiącym w łóżeczku. Maluch coraz więcej wie i rozumie, nie tylko nabywa przy tym nowe umiejętności, ale również zaczyna nabierać ochoty na wykorzystywanie ich w praktyce. Jest zadowolony, gdy ułatwiamy mu to zadanie, nie przejmuje się jednak również wówczas, gdy stawiamy przed nim określone bariery. Ciekawość świata do cecha, którą powinniśmy zresztą starać się wspierać nawet, jeśli wymaga to od nas pewnego zaangażowania.

Kiedy dziecko będzie samo chodziło?

Ulubioną pozycją dziecka jest teraz pozycja stojąca. Oczywiście, maluch nie ma jeszcze zdolności motorycznych pozwalających mu samodzielnie utrzymywać się na nogach, gdy jednak trzyma się poręczy łóżeczka, świat wydaje mu się znacznie ciekawszy niż wówczas, gdy siedzi. Dzieci raczkujące (a pamiętajmy, że nie wszystkie przechodzą ten etap) nabierają nie tylko pewności siebie, ale również szybkości, spuszczenie malucha z oczu może więc przyprawić rodzica o szybsze bicie serca. Dziecko staje się zresztą jeszcze bardziej żądne wrażeń niż miało to miejsce do tej pory, a wędrówki po domu są jego ulubionym zajęciem. Najciekawsze są te, które odbywają się bez kontroli ze strony mamy i taty, dobrze więc liczyć się z tym, że mogą mieć one miejsce.

Rozwój dziecka w 10 miesiącu

Niezwykłym doznaniem może okazać się w tym okresie „rozmowa” z dzieckiem. Owszem, z reguły mamy trudności z ocenieniem, co właściwie chce nam ono przekazać, warto jednak zauważyć, że maluch nie tylko przemawia do nas coraz dłużej, ale również utrzymuje z nami kontakt wzrokowy podczas mówienia. Już wie, że komunikacja ma coś wspólnego z obserwowaniem reakcji drugiej osoby, jeśli więc będziemy podtrzymywać ten zwyczaj opowiadając mu o nowych przedmiotach i miejscach, z pewnością ułatwimy mu opanowanie trudnej sztuki płynnej mowy.

Rozwój dziecka w tym okresie zauważalny jest w każdym aspekcie. To co potrafi dziecko w 10 miesiącu jest nieporównywalne z żadnym innym okresem jego rozwoju. Poza mówieniem maluch szuka z nami kontaktu również przez zabawę, nie jest przy tym niechętny nawet wówczas, gdy stanowi ona dla niego określone wyzwanie. Nawet dość trudne zadania, takie, jak układanie klocków lub turlanie piłki są przyjmowane przez dziecko z entuzjazmem, a powodzenie jest witane z zadowoleniem. Samo dziecko w dziesiątym miesiącu swojego życia jest zazwyczaj pogodne i uśmiechnięte, choć od czasu do czasu zdarzają mu się napady złego humoru. Cóż, jego rodzice też nie zawsze wiedzą przecież, dlaczego wszystko ich irytuje.

Dziecko jest też coraz bardziej wrażliwe na otoczenie. W dziesiątym miesiącu swojego życia może, na przykład, zacząć bać się odkurzacza lub włączonej pralki i to nawet, jeśli do niedawna mu to nie przeszkadzało. Nie ma w tym nic złego. Po prostu, w tym okresie maluch niejako poznaje świat na nowo sprawdzając, czy może zaufać swojemu otoczeniu, czy też bardziej wskazane jest traktowanie go z dystansem. To jednak jeszcze nie wszystko co potrafi dziecko w 10 miesiącu – dziecko coraz częściej nie zgadza się też z nami energicznie kręcąc głową. To również dowód na to, że rośnie jego świadomość i indywidualność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


siedem + = dziesięć

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>